जाजरकोटको भूकम्प मध्यम हो, ठूलो भूकम्पको खतरा अझै टरेको छैन’: वरिष्ठ भूकम्पविद् भरतप्रसाद कोइराला

सामान्यतः नेपालमा इन्डियन र युरोसियन टेक्टोनिक प्लेटबीचको घर्षणका कारण भूकम्प जाने गर्छ । इन्डियन प्लेट हरेक वर्ष युरोसियन प्लेटमुनि घुस्दै छ । यसैको परिणामस्वरूप दुई प्लेटबीच घर्षण उत्पन्न हुन्छ । त्यसबाट जमिनको भित्री सतहमा शक्ति सञ्चय हुन्छ । र, त्यही सञ्चित शक्तिले समयमै निकास नपाउँदा लामो समयको अन्तरालमा ठूलो भूकम्प जान्छ । नेपालमा जाने सबै भूकम्प इन्डियन प्लेट र युरोसियन प्लेटको जुधाइबाट निस्कने शक्तिकै कारण जाने हुन् ।

शुक्रबार राति ११:४७ मा जाजरकोटको रामीडाँडा केन्द्रबिन्दु भएर गएको ६.४ म्याग्निच्युडको भूकम्प पनि यिनै दुई प्लेटबीचको जुधाइले गएको हो । इन्डियन प्लेट युरोसियन प्लेटको मुनि धस्सिएर बसेको हुँदा हिमालय बनेको हो । यो धस्सिने र बाहिरिने क्रम निरन्तर चलिरहन्छ । त्यसैले गर्दा नेपाल आफैँमा भूकम्पीय जोखिममा रहेको मुलुक हो । म्याग्निच्युडका हिसाबले भने शुक्रबारको भूकम्प त्यति शक्तिशाली होइन । ६ देखि ७ म्याग्निच्युडसम्मका भूकम्पलाई शक्तिका आधारमा मझौला भूकम्प मान्ने गरिन्छ । ७ देखि ८ सम्मका भूकम्पलाई ठूला मानिन्छ भने ८ देखि माथिका भूकम्पलाई महाभूकम्प भन्ने गरिन्छ । ०७२ मा गोरखाको बारपाक केन्द्रबिन्दु भएर गएको ७.८ म्याग्निच्युडको भूकम्प ठूलो हो । जाजरकोट केन्द्रबिन्दु भएर शुक्रबार राति गएको भूकम्प नयाँ हो, बारपाक, डोटी या बझाङमा गएका यसअघिका कुनै पनि भूकम्पको परकम्प होइन ।

जाजरकोट भूकम्पको ठूलो क्षतिको कारण : शुक्रबार जाजरकोटमा गएको ६.४ म्याग्निच्युडको भूकम्पले धेरै ठूलो क्षति गर्‍यो । गत वर्ष डोटीमा ६.६ म्याग्निच्युडको भूकम्प जाँदा पनि यति धैरै क्षति भएको थिएन । १६ असोजमा बझाङमा ६.३ म्याग्निच्युडको भूकम्प गयो । त्यसले भौतिक क्षति गरे पनि अहिलेको तुलनामा निकै कम थियो । सामान्यतः कुनै पनि भूकम्प कति ठूलो म्याग्निच्युडको गयो, यसको उत्पत्ति बिन्दु कति गहिराइमा रहेको थियो, भूकम्प गएको क्षेत्रनजिक के, कति र कस्ता बस्ती थिए, स्थानीय भौगोलिक अवस्था, घर र भौतिक संरचना कति बलिया थिए, कुन समयमा भूकम्प गयो र त्यस क्षेत्रको जनघनत्व के कति थियो भन्नेले त्यसको क्षति कम वा बढी हुन सक्छ । जाजरकोटको भूकम्पको केन्द्र जमिनको सतहदेखि १० देखि १५ किलोमिटरभित्र मात्र छ । भूकम्पको केन्द्र जति कम गहिराइका हुन्छ क्षति त्यति नै बढी हुन सक्छ । जाजरकोट भूकम्पबाट भएको क्षतिले पनि त्यही संकेत गरेको छ ।

हताहती बढी हुनुको कारण : जाजरकोट भूकम्प शुक्रबार मध्यरातमा गयो । सबै सुतेका वेला भूकम्प गएको र त्यस क्षेत्रका भौतिक संरचना भूकम्पीय जोखिमका दृष्टिले कमजोर भएकाले धेरै मान्छेको हताहती भयो । तर, त्यही ठाउँमा ६.४ म्याग्निच्युडको भूकम्प दिउँसोको समयमा गएको भए मानवीय क्षति धेरै नै कम हुन सक्थ्यो । सामान्यतः माटो र ढुंगाका हाम्रा पहाडी क्षेत्रका सामान्य भौतिक संरचनाले भूकम्पीय धक्का थेग्न सक्दैनन् । त्यहाँ (जाजरकोट, रुकुम पश्चिम) को भौतिक संरचना निकै कमजोर भएकाले पनि क्षति बढेको हो ।

०७२ मा गएको गोर्खा भूकम्पपछि यसबाट प्रभावित क्षेत्रभन्दा बाहिर हाम्रो देशका विशेषगरी ग्रामीण भेगमा भूकम्पप्रतिरोधी वा भूकम्पको शक्तिशाली धक्का थेग्ने गरी घरहरू बनाइएका छैनन् । त्यहाँका परम्परागत घर स्थानीयस्तरमा उपलब्ध हुने निर्माण सामग्री ढुंगा, माटो वा ढुंगैढुंगाबाट प्रयोग गरेर बनाइएका छन् । त्यसैले, यहाँ धनजनको क्षति बढी भयो ।

भूकम्पको जोखिममा पश्चिम नेपाल : पोखरादेखि भारतको देहरादुनसम्म विगत ५२० वर्षदेखि ठूला भूकम्प गएका छैनन् । त्यसैले, त्यस क्षेत्रमा ठूला मात्र होइन, महाभूकम्प नै जान सक्ने शक्ति सञ्चित भएर बसेको छ । यसले गर्दा यस क्षेत्रमा जुनसुकै वेला विनाशकारी भूकम्प जान सक्छ । तर, त्यो भूकम्प कतिखेर र कहाँ र कुन क्षमताको जान्छ भनेर यकिन गर्न सकिँदैन । त्यसैले, हामी यसबारे अहिल्यैदेखि सचेत हुनु जरुरी छ ।

ठूला र महाभूकम्पको शक्ति सञ्चय भएर बसेको ठाउँमा एक–दुईवटा ५–६ म्याग्निच्युडका भूकम्प गएर हुँदैन, यसले खासै शक्ति घटाउँदैन । ६ म्याग्निच्युडका एक हजार भूकम्प गए भने मात्र ८ म्याग्निच्युडको एउटा भूकम्पले निकाल्ने शक्ति बाहिर निस्कन्छ । कि त ७ म्याग्निच्युडका ३२ वटा भूकम्प जानुपर्‍यो, त्यसले ८ म्याग्निच्युडको एउटा भूकम्पको सञ्चित शक्ति बाहिर निकाल्छ । होइन भने, शक्ति बाहिर निस्कन महाभूकम्प जान्छ नै । अहिले ६ म्याग्निच्युड हाराहारीका भूकम्प गए भनेर हामी ढुक्क भएर बस्न सक्ने अवस्था छैन, योभन्दा विनाशकारी भूकम्प जतिखेर पनि जान सक्छ ।

मध्य नेपालमा तत्काल ठूलो भूकम्प नआउला भन्ने हाम्रो अनुमान हो । किनकि गोरखा भूकम्पले सञ्चित शक्ति घटाएको छ । तर, पूरै नेपाल भूकम्पीय जोखिममा रहेको क्षेत्र हो । त्यसकारण जुनसुकै वेला पनि यहाँ भूकम्प जानसक्ने जोखिम रहिरहन्छ ।

तर, अन्यत्रका भन्दा पश्चिम नेपालका मान्छे अलि बढी नै सचेत हुनुपर्छ । किनकि त्यस क्षेत्रमा निकै लामो समयदेखि ठूलो भूकम्प गएको छैन । यसको अर्थ पश्चिम नेपालमा मात्र सचेत हुनुपर्छ, अन्यत्रका मान्छे बिन्दास भए हुन्छ, जोखिम छैन भन्न खोजिएको भने कदापि होइन ।

गोरखा भूकम्पको परकम्प : गोरखा भूकम्पको परकम्प अहिलेसम्म किन भन्ने प्रश्न पनि उठ्छ । परकम्पको एउटा नियम छ । जस्तै, यस क्षेत्रमा गोरखा भूकम्पभन्दा अगाडि जुन मात्रामा भूकम्प जान्थे त्यस अनुपातमा नफर्किउन्जेलसम्म जति भूकम्प जान्छन्, तिनलाई परकम्प नै मानिन्छ । यस क्षेत्र (गोरखा, रामेछापलगायत) मा अहिले पनि गोरखा भूकम्पभन्दा अगाडि गइरहेका भन्दा २.५ प्रतिशत बढी भूकम्प गइरहेका छन् । परकम्प कहिलेसम्म आउँछ भन्न सकिँदैन ।

पूर्वतयारीका लागि चेतावनी : अहिले पश्चिम नेपालमा लगातार गइरहेका भूकम्पले त्यस क्षेत्रमा भूकम्पको शक्ति सञ्चय भइरहेको छ र त्यहाँ जुनसुकै वेला ठूलो शक्तिको भूकम्प जान सक्छ भन्ने जनाउ दिइरहेका छन् । यसको अर्थ यस क्षेत्रमा भूकम्पको शक्ति सञ्चित भएको छ, यहाँ भूकम्प जान सक्छ, यसबाट सुरक्षित हुन आवश्यक पूर्वतयारी गर भनेको हो । त्यसैले अबका दिनमा सबैले पश्चिम नेपालमा सुरक्षाको पूर्वतयारीमा जुट्नुपर्छ । भूकम्प थाहा दिएर आउँदैन, जुनसुकै वेला आउन सक्छ भन्ने तथ्यलाई सबैले जहिलेसुकै मनन गर्नुपर्छ ।

हालसालै डोटी, बझाङ र जाजरकोट केन्द्रबिन्दु भएर गएका भूकम्पले हामीलाई सचेत मात्र गराएका हुन् । यहाँ अझै ठूलो र विनाशकारी भूकम्प जान सक्छ, ठुलो मानवीय क्षति हुन सक्छ, त्यसलाई कम गर्न पूर्वतयारी गर भनेर यी भूकम्पले खतराको घन्टी बजाइरहेका छन् ।

नेपालमा गोरखा भूकम्पपछि पूर्वतयारीका सवालमा केही सुधार भएको छ । तर, अझै धेरै काम गर्न बाँकी नै छ । भूकम्प गएका वेला अब काम गर्नुपर्छ भनेर तात्ने तर पछि सेलाउने गर्नु हुँदैन । मिडियाले पनि भूकम्प गएका वेला मात्र समाचार प्रकाशन गर्ने तर अघिपछि जनचेतनाका लागि समाचार नदिने गर्नु हुँदैन । सबैतिरबाट जहिल्यै सरोकारवाला निकायले घचघच्याइरहने गर्नुपर्छ ।

यसरी सकिन्छ जोगिन : हामी भूकम्पलाई रोक्न त सक्दैनौँ तर भूकम्पप्रतिरोधी घर–भवन बनाउन भने सक्छौँ । साथै, बनिसकेका या प्रयोगमा रहेका पुराना घर–भवनलाई ‘रेक्ट्रोफिटिङ’ गर्न पनि सक्छौँ । साथै, अबका दिनमा देशभर बन्ने हरेक भौतिक संरचनालाई भूकम्पप्रतिरोधी बनाउन सरकारले विशेष नियम ल्याएर कडाइसाथ त्यसको कार्यान्वयन गर्नुपर्छ । भूकम्प गइसकेपछि त्यसले निम्त्याउने जनधनको क्षति रोक्न अब बन्ने संरचनालाई भूकम्पप्रतिरोधी बनाउन नियमनकारी निकाय निर्मम हुनैपर्छ । यसका साथै, भूकम्प गइहालेको अवस्थामा कहाँ जाने, कसरी सुरक्षित रहने भन्नेबारे जनचेतना फैलाउनुपर्छ । भूकम्प वा अन्य विपत्का बखतमा सुरक्षित बस्न गाउँटोलमा खुला स्थान राख्नुपर्छ । सबैले सरकारको मात्र मुख ताक्नेभन्दा पनि आआफ्नो ठाउँबाट लाग्ने हो भने भूकम्पलाई रोक्न नसकिए पनि यसबाट हुने क्षति न्यूनीकरण गर्न भने अवश्यै सकिन्छ ।

  1. (कोइराला राष्ट्रिय भूकम्प मापन केन्द्रका वरिष्ठ भूगर्भविद् हुन्) (नयाँ पत्रिका)

प्रतिक्रिया दिनुहोस !

सम्बन्धित समाचार

© 2024 Pranmancha All right reserved Site By : Himal Creation