असारे बजेट स्वाहा पार्न विदेश भ्रमण जानेकाे नालिवेली

देशी मुद्रा सञ्चितिमा आएको गिरावट रोक्न गत वैशाखमा सरकारले अनिवार्य प्रतिनिधित्व हुनुपर्नेबाहेक निजामती कर्मचारीको विदेश भ्रमण रोक्ने निर्णय गरेको थियो । तर, बजेट सक्न आर्थिक वर्षको अन्त्यमा विदेश सयरमा कर्मचारी लर्को लागेका छन् । मध्य जेठयता मात्रै एक सय ७९ कर्मचारीले विदेश भ्रमण गरेका छन् ।

कृषि मन्त्रालयका ६० कर्मचारी अधिकांश थाइल्यान्ड भ्रमणमा जेठ र असारमा कृषि मन्त्रालयका ६० कर्मचारीले सरकारी खर्चमा विदेश भ्रमण गरेका छन् । १८ देखि २५ जेठसम्ममा नौ कर्मचारी भारत गएका थिए । ‘हाई लेभल नेपाल स्टडी मिसन टु इन्डिया अन राइट टु फुड एन्ड फुड सभर्निटी एक्ट’ नामको भ्रमण टोली आठ दिन भारत घुमेर फर्केको थियो ।

लगत्तै १९ देखि २५ जेठसम्ममा कृषि अनुसन्धान तथा बजार अवलोकनका लागि भनेर तीनजनाको टोली थाइल्यान्ड गएको थियो । जेठमै ४४ जनाको अर्को जम्बो टोली वैदेशिक तालिम/अवलोकन भ्रमणअन्तर्गत थाइल्यान्ड नै गएको थियो । त्यस्तै, १३ देखि १७ असारसम्म अर्को तीन सदस्यीय टोली पनि कृषि अनुसन्धान तथा बजार अवलोकन भ्रमणका लागि भनेर थाइल्यान्ड घुमेर आयो ।

वन तथा वातावरण मन्त्रालयका ४१ कर्मचारी घुमेर आए
यो अवधिमा वन तथा वातावरण मन्त्रालयबाट पनि ४१ कर्मचारीले विदेश सयर गरेका छन् । यो संख्या मन्त्रालय र मातहतका निकायका सहसचिवसम्मका भ्रमणमा गएका कर्मचारीको हो । कर्मचारीहरू कुन–कुन देश भ्रमणमा गए भन्ने मन्त्रालयले खुलाएको छैन । ०७९/८० को बजेट ल्याएपछि अर्थ मन्त्रालयका कर्मचारी पालैपालो विदेश भ्रमणमा निस्किए । घुम्ने क्रम अझै सकिएको छैन । नौ सदस्यीय टोली अहिले पनि अस्ट्रियामा छ । यसअघि अर्को टोली फ्रान्सलगायत युरोपका विभिन्न मुलुक पुगेर आएको थियो । त्यस्तै, अर्को टोली स्विट्जरल्यान्ड गएर फर्किएको थियो । सहसचिवसहितको एउटा टोली त्यसअघि क्यानडा गएर फर्किसकेको छ ।

सबै टोलीले कम्तीमा एक साता भ्रमण गरेका थिए । सहसचिव नेतृत्वको टोली बजेट महाशाखाको हो । यो टोलीमा सातजना उपसचिव, एक कम्प्युटर इन्जिनियर, १६ शाखा अधिकृत र चार कम्प्युटर अधिकृत थिए । यीबाहेक अन्य महाशाखाबाट पनि भ्रमणमा गएका छन् । विभिन्न संस्थान तथा निकायको सञ्चालक समितिमा अर्थको प्रतिनिधित्व अनिवार्य हुने भएकाले त्यहाँबाट विदेश जाने कर्मचारीको संख्या पनि ठूलो छ ।

कर्मचारी सञ्चय कोष, सार्वजनिक ऋण व्यवस्थापन कार्यालयलगायतबाट पनि अर्थका कर्मचारी विदेश गएका छन् । आन्तरिक राजस्व विभागका उपमहानिर्देशकसहितको टोलीले अस्ट्रिया घुमेको छ । विभागको अर्को टोली पनि विदेश जान लागेको स्रोतले बतायो ।

अख्तियार दुरुपयोग अनुसन्धान आयोगका २६ कर्मचारी, दुई टोली थाइल्यान्ड पुगेर फर्किए
अख्तियार दुरुपयोग अनुसन्धान आयोगको २६ सदस्यीय टोली थाइल्यान्ड पुगेर फर्केको छ । आयोगकै बजेटमा सहसचिव नेतृत्वमा दुई टोली थाइल्यान्ड गएका हुन् । पहिलो टोलीले ३० जेठदेखि ८ असारसम्म तथा दोस्रो टोलीले १३ देखि २२ असारसम्म भ्रमण गरेको हो ।

थाइल्यान्डको ‘एसियन इन्स्टिच्युट अफ टेक्नोलोजीको संयोजन’मा आयोगको टोली थाइल्यान्ड गएको प्रवक्ता श्यामप्रसाद भण्डारीले बताए । वार्षिक स्वीकृत कार्यक्रमअन्तर्गत नै अनुसन्धान अधिकृतको क्षमता विकासको कार्यक्रमका लागि गएको उनको भनाइ छ । यसअघि कोभिड महामारीका कारण गर्न नपाएको कार्यक्रम अहिले गरिएको आयोगले जनाएको छ ।

संस्कृति, पर्यटन तथा नागरिक उड्डयन मन्त्रालयका १२ कर्मचारी माल्दिभ्सदेखि स्विट्जरल्यान्डसम्म घुमघाम
पर्यटन मन्त्रालयका १२ कर्मचारीले पनि विभिन्न देशको भ्रमण गरेका छन् । संस्कृति महाशाखाका प्रमुखको नेतृत्वमा उपसचिव र शाखा अधिकृतसहितको सात सदस्यीय टोली मन्त्रालयकै खर्चमा माल्दिभ्स घुमेर फर्केको छ । जलवायु परिवर्तनको असरबाट नेपाल पनि अछुत नभएको सन्देश लिएर सगरमाथाको ढुंगो बोकेर टोली माल्दिभ्स गएको हो ।

जलवायु परिवर्तनको असरको अध्ययन तथा त्यसलाई न्यूनीकरण गर्ने कार्यक्रमअन्तर्गत टोली माल्दिभ्स गएको मन्त्रालयका सूचना अधिकारी टेकनारायण पौडेलले बताए । उनका अनुसार सगरमाथाको ढुंगा माल्दिभ्स पुर्‍याउने र माल्दिभ्सको ढुंगाको प्रतिमा नेपाल ल्याउने कार्यक्रम हो । त्यसअघि संस्कृति महाशाखाकै चार सदस्यीय टोली श्रीलंका पुगेर आएको थियो । त्यस्तै, मन्त्रालयका एक सहसचिव स्विट्जरल्यान्ड र दक्षिण कोरिया पुगेर फर्केका थिए ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस !

सम्बन्धित समाचार

© 2024 Pranmancha All right reserved Site By : Himal Creation